Antalya’dan turizm elçileri olan Aşçıların sesi

                                                          Uluslar arası altın kep yarışması 2010

 

(Yayın Tarihi: 28,01,2010)

20 -23 ocak arası  düzenlenen yarışma  gayette başarılı bir yarışma oldu. Geçen sene  yapılan yarışmadan gerekli deneyimler kazanılmış ve bu sene daha başarılı olunmuştur.Bu başarıda en büyük destek veren  sponsor  firmalardan ,ana sponsor “ KAPP Endüstriyel Mutfak Malzemeleri” Firmanın  aşçılarımıza olan  katkısı, Aşçı değişi ile “ÖNCE DÜZEN SONRA KAZAN” Aşçının kazanını vermiş ve değerli  yarışmacı aşçı  kardeşlerimizde kendilerini en iyi şekilde  göstermiştir.Böyle uluslar arası düzeye  erişmiş olan bir yarışmanın maliyetinin ne kadar yüksek olduğu bilinmektedir.Onun için katkıda bulunan (Sebze firması.gıda firması …)  firmalara  teşekkür ederiz. Gelelim yarışmanın  açılımına…
Bu yarışma 11 dalda yapılmıştır ve 11 ülkeden yarışmacı katılmıştır. 1470 yarışmacı  yarışmıştır ve  37’nin  üzerinde yarışmacıya altın kep ödülü verilmiştir. Türkiye genelinden gelen,6000 mutfak şefi arkadaşımız katılmıştır . Her yarışmada yanımızda olan,yaş olarak bizden çok büyük olan, bu mesleğe  bir ömür  veren değerli meslek duayenlerimize çok teşekkür ederiz.
Yarışmalarda  jüri üyeleri  çok önemlidir. Yarışmacılar tarafın dan en çok eleştirilen  ve en çok  taktir edilen kişilerdir.Yarışma  komitesi  bu konuyu en iyi şekilde halletmiştir. Jüri üyeleri yarışmacıları görmüyor  çünkü başka odalardalar.Yarışma başlamadan önce her yarışmacının bir  sayı  numarası vardır. Yarışma alanında  bulunan  şef tarafından yarışmacının  numarası okununca,yarışmacı  yemeği yapacağı tezgaha geliyor ve  kendisine verilen sürede yemeğini yapmaya başlıyor. Yarışmacı yaptığı yemeği kendi başına yapıyor ve kimse karışmıyor. Yemek bitince  yarışmacının   numarası,yaptığı yemekle beraber  jürinin bulunduğu başka bir  odaya  görevli şef tarafından  götürülüyor.
Jüri puanlama  yapıyor  ama yarışmacıyı görmüyor.Sadece   “şu numaralı”  yemek olarak  puanlama yapılıyor.
Daha sonra yemeklerin  puanlaması  bitince,almış olduğu puanlara göre  sıralama yapılıyor.
Bu sistem güzel  tabi ama daha iyisi olabilir bence.Mesela, puanlamalar dijital ortamda yapılabilir ve böylelikle yarışmacılarda  puanlamaları canlı olarak görebilir.
Ödül töreninde  oradaydım Edirne’den Van’a  kadar   bir çok  okul ve yarışmacı ödül aldı.
Sadece birkaç arkadaşın ödülleri internet sitelerinde yayınlanınca,sadece onlar ödül aldı zannediliyor .
Fakat 37’nin üzerinde  ödül dağıtıldı. Bazı firmalarda  kurumsal olarak  ödüllerini verdiler
 
Bu sene  yarışmada görevli olarak genç Sous  şefi  arkadaşlarımız da görev alıp  başarılı bir çalışma göstermiş olup  gelecekte  nasıl bir şef olacaklarını görsel olarak görmüşlerdir.Sous şeflerimize  bu imkanı sağlayan şefler birliğinin  çok iyi bir çalışmasıdır.
Yarışmalarda yarışan  özellikle genç aşçılar, üniversiteler ve Turizm okulları  çok güzel  sanatlarını sunmuşlardır . Bu yarışmanın  en büyük faydalarından bir tanesi de   aşçıların  her yıl  deneyimlerini gösterecek  bir  yarışma ortamı oluşmasıdır. Bu Antalya’nın  en büyük kazanımlarından biridir  temennim  bunun yıllarca sürmesidir.
Gelelim  bunun  turizme yansıması  nasıl olacak   veya nasıl olmalı sorularına. Tamam gençler yetişiyor,  güzel yenilikler sunuyor. Bunu nerelerde  sunacaklardır?Otellerde,restaurantlarda   vb  yerlerde…
Yarışmada  sunulan yeniliklerin, otellerimize  yansıması  nasıl olacak  bunu  iyi analiz etmek lazım.  Bazı oteller  bu yenilikleri uyguluyor  ve  burada  yapılan yeniliklerden sonuna kadar faydalanıyor.       Bir çok işletme bu konuda  yeterli ilgiyi  göstermiyor.Peki o nasıl olacak?Başta otel müdürleri  bu yarışmalara gelip gözlemlerini yapmaları gerekiyor.Bunu işletmelerle ile paylaşmaları lazım.Fakat  yarışmada çok az  yönetici geldi.Bu ilgisizlik yapılan yeniliklerin  işletmelere yansımasını geciktiriyor.
Gönül ister ki  bu kadar  büyük  uğraşı ve maliyeti  olan bir yarışmadan  tüm işletmeler faydalansın.
Güzel bir söz  vardır (ÖNCE DÜZEN KURULUR  SONRA KAZAN KONUR )   yarışma için düzen kuranlar   ve kazan  koyanlar  sağ olsun .
Saygılarımla
Ramazan KIR
Executive Chef

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s