TURİZME MUTFAK EKİPMALARININ KATKISI

(Yayın Tarihi: 07,03,2010)

Ülkemizde   turizmin  gelişmesinde   büyük katkısı olan birimlerden biride mutfak ekipmanlarıdır .  Eskiden, yeni yapılan otellerde bütçelerin büyük bir kısmı ekipmanlara ayrılırdı. Bu da  yüz binlerce   Euro demek olan  ülkemizin  dövizlerinin,geldiği gibi tekrar geri  dışarı çıkmak demekti.
Bugün  yeni yapılan otellerde mutfak  ekipmanlarının  % 80’i artık ülkemizde üretilmekte ya da dünyaca tanınmış  firmaların   makinelerinin   dış ekipmanları  ülkemizde yapılmaktadır .Bu da  ülkemizden   döviz  çıkışını azaltmaktadır .
Geçen  gün  Antalya’da bir  fabrika  ziyaretim oldu .Orada  yapılan işleri sizlerle  paylaşmak  istedim .
Bu  fabrikada  fırınlar ,ocaklar ,ızgaralar ,soğuk odalar,buzdolapları,otel tipi çamaşır makineleri,açık büfeler ve daha bir çok otel ekipmanları yapılmaktadır .İşin güzel yanı,fabrikanın yeniliğe açık olması.Otellerde karşılaşılan ekipman sorunları için bir  ekip oluşturmuşlar . Sorunlara orada çözüm üretiyorlar ve  deneyler yaparak sorunları  çözüyorlar. Bu kadar çok özelliğinin bir arada olması,mutfak ekipmanlarının  maliyetlerini düşürmekte çok faydalı oluyor  kuşkusuz.
Böyle fabrikalar,ülkemizde  bacasız  sanayi olarak  nitelendirilen  turizmin bacası olacaktır.Aksi takdirde kazanılan onca Euro’nun geldiği gibi geri gitmesi ülkemiz açısından iyi bir durum değil.Yurtdışına gitmeyen  her sentin,ülkemizde çalışan her vatandaşımıza dolaylı yönden  katkısı olacağı bir gerçektir ve ülkemizin döviz getirisinin en büyük  kaynağı olan  turizme katkısı büyüktür.Yani ithalat ve ihracat dengesi demek…
Ülkemiz  turizminin  dünya  turizmi ile  yarışmasında  en büyük katkı olacaktır  rekabet  etmemizde katkı sağlayacaktır .
 
Tabii ki,Antalya’nın  haricinde  diğer illerimizde de  böyle fabrikalar var hiç kuşkusuz .Fabrikada çalışan işçi sayısı  200 civarında .Bu da 200 ailenin  geçimini sağlamak demektir.Böylece ülkemiz açısından en büyük sorunların başında gelen işsizliğe de katkıda bulunulmaktadır.
Bu yazıyı yazarken fabrikadan çok mu  etkilendim acaba diye düşündüm ama işin birde öbür boyutunu düşününce,turizme  vermiş olduğu  büyük katkıdan dolayı  yazmaya değer buldum .
 
Saygılarımla
Ramazan KIR
Executive Chef

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s