TURİZMDE KIRMIZI ETİN GELECEĞİ!

(Yayın Tarihi: 24,05,2010)

Ülkemiz, diğer ülkeler de dikkate alındığında kişi başı en az kırmızı et tüketen ülkelerin başında gelmektedir .
Ülke olarak tüketmiş olduğumuz kırmızın etin % 60 ını  kendimiz yetiştirdiğimize göre,geriye kalan  % 40 ını da  ithalatından  karşılıyoruz demek ki.
Türk mutfağında önemli bir yer tutan et ürünlerinin ülke genelinde tüketim oranı,diğer gıda gruplarının tüketimleri içerisinde sadece %3′tür.Et  tüketiminin büyük miktarı turizmde,otel ve eğlence sektöründe kullanılmaktadır.Kırmızı et  ithalatının devlet tarafından geçici olarak serbest  bırakılması  gerekliydi,tabi devlet kontrolünde.Ve ithalat serbest bırakıldı.
Gelen misafir ( turist) başına  kırmızı et tüketiminin ortalaması  120 gr dır.Konuya bu  açıdan bakıldığında  kırmızı et  ihtiyacını  ne kadar  önemli olduğu bir gerçektir.
Kırmızı etin  yüksek fiyatı otellerde  kullanım oranını çok azaltmaktadır.Bu da  müşterilerin  memnuniyetini en alt seviyeye düşürmektedir .Kırmızı  et  ithalatı  serbest  bırakıldı ve sorunu geçici  olarak çözdü .
Turizm, ülkemizde  devalı  gelişmekte olan  bir sektördür .Her yıl katlanarak  büyümekte ve gelen misafir sayısı  artmaktadır.Bu durumda  uzun vadeli devlet denetiminde  veya  özel sektör tarafından  kırmızı et  politikası oluşturma  zorunluluğu vardır, Bu yapılmadığı zaman, kırmızı et  için ülkemize giren döviz  miktarı tekrar  ithalat için  kullanılacaktır  veya ihtiyaçlar kırmızı ete  alternatif  olarak hindi eti tarafından  karşılanacaktır.O zaman da gelen  misafirin(turistin)  memnuniyeti  konusunda  gerekli  başarı sağlanamayacaktır .
Et ithalatının ne kadar  önemli olduğu ortadadır .Devlet kontrolünde olmayan  boşluk  kimler tarafından doldurulacaktır  ve ihtiyaçlar ne kadar sağlıklı ve hijyenik  ortamda karşılanacaktır? Bu çok önemli bir sorundur.
   Kırmızı etin  alt yapısı olan  hayvan yetiştiriciliğine  bakalım…
 
Ülkemizin hayvan yetiştiriciliği konusunda uzun vadeli bir  politika  geliştirme zorunluluğu vardır .
Devlet tarafından besiciliğin desteklemesi  gerekmektedir.Güzel ülkemizin  meraları boş ve kullanılmamaktadır.Nüfusumuzun ülke geneline bakıldığında köylerde yaşayanlar   azalmıştır.Köylerde yaşayan genç nüfus,iş bulmak umudu ile şehirlere gidip,oralara yerleşmişlerdir.Böylece köylerdeki nüfus şehirlere  yerleşmiştir.Bu da ülkemizde bu konuda üreten toplumun azalması ve tüketen toplumun çoğalması demektir.
Köylerimizde bugün  büyük baş hayvanlarımız çok az yetişmektedirBugün yaşanan  kırmızı et  sorununun altında da bu yatmaktadır  .
Ülke olarak  devlet tarafından  desteklenen,uzun vadeli bir program olması gerekmektedir.Devlet tarafından dağıtılan  hayvanların,yetiştiriciler açısından karşılaştıkları sorunların  başında  bakım masraflarının yüksek olması,besicilerin en büyük sorunlarının başında  gelmektedir.Örneğin;yem fiyatlarının yüksek olmasıdır.Yem fiyatlarının devlet tarafından  kontrol altına alınması  gerekmektedir.Bunun yapılmasının besicilere çok faydası olacaktır.Yoksa  besiciler  yem parası yüzünden  kesim zamanı  gelmeyen  hayvanlara erken kesim   yaparak,başka sorunların başlangıcını sağlamış olacaklardır.Süt ineği olarak  ithal edilen  hayvanlar  bakım  yüzünden  erken kesilmektedir.
Ülkemizin  kırmızı et sorununun çözümü ancak bahsettiğim ana sorunların çözümlerinden  başlayarak  çözülebilir diye düşünüyorum.
Ülke ve  devlet  politikası olarak
 (ÜRETEN TOPLUMU  TÜKETEN TOPLUMDAN  DAHA ÇOK  DESDEKLEMELİYİZ )      
Büyük  önder  Mustafa  Kemal  Atatürk   (köylü milletin efendisi dır  )
sözü ne kadar doğru bir söz   zaman ne kadar geçsede doğru doğrudur .
Saygılarımla
Ramazan KIR
Executive Chef
 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s