ALTIN PORTAKAL’IN YANINA ALTIN KEP

(Yayın Tarihi: 03,12,2010)

“Altın Portakal’ın yanına Altın Kep” sözü,çok güzel bir söz ama insanın içinden ilk etapta altın kep nerden çıktı diye  geçebilir veya bu yazı Altın Portakal ismini kullanarak gündeme gelmek için yazılan bir yazı olarak düşünülebilir.
Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali, öncelikle ülkemizin daha sonra da dünyanın sayılı film festivallerinden biri olarak her zaman beni heyecanlandırmış ve 30  yıldır Antalya’da yaşayan ve bu şehri sahiplenen  biri olarak  bana hep gurur vermiştir.
Antalya’nın iş gücünün  %90’ını turizmden kaynaklanmaktadır . Sayıları binleri geçen oteller , burada çalışan personeller Antalya ekonomisine en büyük katkıyı sağlayanlardır.Bu  bir ekonomik döngüdür; kazan – kazandır .
Otellerde çalışan şefler tarafından kurulan şefler birliğinin organize ettiği  “Uluslararası  Altın Kep Aşçılar Yarışması” turizm sektöründe  büyük heyecan yaratmıştır.Her yıl yapılan bu yarışma,büyük takdir  toplamıştır.Yapılan yapıcı eleştirileri değerlendirerek düzeltmeler yapılmıştır.Örneğin; ilk yıl yarışmalara  otelcilik okullarından  1500 öğrenci  ve daha sonra da  üniversiteler katılmak istedi.Bir sonraki yarışmaya onlarında  katılımı sağlandı.Milli Eğitim Bakanlığı tarafından da takdir görüldü.Bunun gibi daha bir çok konuda çok iyi  gelişmeler  olmuştur.
Yeni doğan bir çocuk  gibi gelişmektedir Altın Portakal.1950 yılında  tarihi Aspendos  Tiyatrosunda  doğmaya  başlamıştı  ve zor şartlarda devam etti.Bugün dünyanın  en iyi festivallerinden  biri.Ne mutlu… Altın kep de , daha yeni doğan bir bebektir. Yavaş  yavaş  ayağa  kalkarak , gelecek yıllarda  ülkemizi en iyi  yerlerde temsil edecektir. Altın kep, Antalyamıza  gelen tüm misafirlerimizin karnını doyuran ve onların mutlu olmasını  sağlamaya çalışan  ustalarımız için bu  sanatları uluslararası  arenaya  tanıtmak için  bir fırsattır.
Bugün ülkemizi  uluslararası  yarışmalarda en iyi şekilde temsil eden  meslektaşlarımız altın  madalyalar  alarak  gündemde yerlerini almaktadır..Dünya Aşçılar Birliği (WACS)  sıralamalarına girmektedirler.Bu hem bizler hem de ülkemiz için bir gurur kaynağıdır. Son günlerde kişisel çıkarlar ön plana çıkarılarak kendi mesleğimize çok zarar verilmektedir. Ama güzel bir atasözümüzde de söylendiği gibi, altın çamura düşmekle değer kaybetmez . Başarılı ustalarımıza sahip çıkıp , onları desteklememiz gerekmektedir.
 
Uluslararası Altın Kep yarışmasına otel müdürleri arkadaşlarımız, gerekli ilgiyi yeteri kadar göstermemektedir. Müdürlerimizin gelip, yapılan yenilikleri  görmeleri , hatta mutfak şefleri ile beraber gelip görüp bunları otellerinde  uygulaması konusunda  gerekli işletme desteği  vermeleri gerekmektedir.İşletmelerde yenilikler bu şekilde başlar ve bunun takım çalışması oluşumunda etkisi büyüktür.
 
Unutmamak gerekir ki , başarılar takım çalışması ile olur.
  Başarı hep benim olsun diyenlerin sonu , tek kalmaktır.
Not: Türkiye  Aşcılar Federasyonu ve   Antalya Mutfak Şefleri Birliği Derneği  ANFAŞ İş Birliği İle,Gerçekleştirilecek Olan
 Türkiye  III ALTIN KEP  AŞCILAR Yarışması
 Tarih :  19-22 Ocak 2011
Yer      : ANFAŞ
E-mail : info@seflerbirligi.com
 
Saygılarımla
Ramazan KIR
Executive Chef

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s