MUTFAKTAKİ “NBŞ”LER

                                                  NİŞASTA BAZLI ŞEKER  NEDİR ?

(Yayın Tarihi: 24,02,2011)

                                                       (Mısırdan elde edilen şekerdir)
Mutfaklarımızda,nişasta bazlı şeker ürünlerinin kullanım miktarı yüksek bir orandadır.Örneğin;bir otelde misafir başına düşen şeker ve nişasta bazlı şeker ürünleri tüketim miktarı günlük 100 gr  üzerindedir.Son günlerde yazılı ve görsel basında yer alan bu konuyu,değerli okurlarımla paylaşmak istedim.
Ülkemiz dünyanın en büyük 4.şeker pancarı üreticisi iken,bugün artık pancara verilen destek hem düşmüştür hem de nişasta bazlı şekerin ülkemizde üretim kotası  %10 iken şimdi % 15’e çıkmıştır.Bu durum şeker ve şeker şurubu maliyetini düşürüp pancardan üretilen şeker maliyeti yükselmiştir ve böylece pancar ekimi azalmıştır.Bu azalış mısır ithalatını da artırmış ve yapay şeker  tüketimini artmıştır.
Avrupa birliği ülkelerinden bazıları mısırdan şeker üretimini durdurmuştur.ABD de,üretim kotasını en aza düşürmüştür.
Peki neden?Çünkü mısırdan üretilen yapay şekerin insan sağlığı açısından ne kadar zararlı olduğu ve  ileride  sağlığımıza  ne kadar  zarar verdiğini açıklanmıştır.NBŞ , en başta gelen sağlık sorunlarından biri olan obezite ve obeziteye bağlı hastalıkların artışında önemli bir yer edinmektedir.Mısırdan elde edilen  nişasta  bazlı  şeker ürünlerinde,yüksek oranda  meyve şekeri olduğu için yendikten sonra  insanda  tokluk  hissi uyandırmağı için  tüketim daha fazla olmaktadır.Bu da obezitenin başlangıcına ön ayak olmaktadır.
Türkiye’de ise durum farklı.Danıştay’ın üretim miktarını sınırlama kararına  rağmen,Bakanlar kurulu üretim miktarını düşürmemektedir.
Ülkemizde üretilen NBŞ dışında,dışarıdan kaçak yollarla giren NBŞ oranı da bir hayli fazladır.Bu da ülkemiz insanının,sağlıklı beslenme konusunda  almış olduğu riski göstermektedir.
NBŞ;  Fransa,Hollanda ve İngiltere’de yasaklandı.NBŞ için üretimi en sıkıntısız yer ise; Türkiye…
Mutfaklarda kullandığımız tatlandırıcı ve şekerlerin sağlığa  zararı olanlarını kullanmak istemiyoruz.En azından NBŞ  olan gıdaların üzerine, içeriğindeki NBŞ oranını belirten etiketlerin konulmasının, sağlığı korumak anlamında daha yararlı olacağı fikrindeyim.
BASINDA NBŞ KONUSUNDA ÇIKAN BAZI HABERLER
 
Bakan AKDAĞ’ın açıklaması :Bilimsel bir kurum oluşturduk. Mümkün olduğunca kamuoyunu doğru bilinçlendirme konusunda bilimsel kurula hızlı çalışmaları için ricada bulunduk.Sanıyorum ki, bilimsel kurul bir ay içerisinde bilgileri verecek. Daha doğrusu onlar, kamuoyuna Bakanlık adına bir basın toplantısında bilgi verecekler. Bu kurulun çalışmalarını tamamlamalarını bekliyoruz.” 10.02 2011 (1)
  TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken ; nişasta bazlı ürünlerin üzerine mutlaka ‘Sağlığa zararlıdır’ ibaresinin yazılması gerektiğini ifade etti. (2) 11.02.2011
“Nişasta bazlı şekerde %25 kota artırımı, Sanayicimizde büyük hayal kırıklığı yarattı!”Krizlerin konuşulduğu ve birçok ekonomik önlem paketinin açıklandığı günümüz Türkiye’sinde, nişasta bazlı şeker kotasına (NBŞ) getirilen %25 artış, gıda sanayine büyük darbe vurdu. Geçen yılın ortalarından beri krizden çıkış yolu arayan sektör için bu karar ciddi sıkıntıların doğmasına neden olacak.(3)
DANIŞTAY KARARI

Dairesi Karar Yılı Karar No Esas Yılı Esas No Karar Tarihi
ONÜÇÜNCÜ DAİRE 2008 5022 2007 1023 24/06/2008

KARAR ÖZETİ

4634 SAYILI ŞEKER KANUNU’NUN GENEL GEREKÇESİ, AMACI VE ŞEKER KOTASININ UYGULANMASI VE SINIRLANDIRILMASINA İLİŞKİN HÜKÜMLERİ BİRLİKTE DEĞERLENDİRİLDİĞİNDE, ÜLKEDE GERÇEKTE BİR ŞEKER İHTİYACININ BULUNUP BULUNMADIĞI YA DA ŞEKER KOTALARININ ARTIŞININ MEVCUT ÜLKE ŞEKER STOKLARINA YAPACAĞI ETKİ ARAŞTIRILMAKSIZIN, NİŞASTA BAZLI ŞEKER KOTASININ %50 ORANINDA ARTTIRIMINA İLİŞKİN BAKANLAR KURULU KARARINDA KAMU YARARI VE HİZMET GEREKLERİNE UYARLIK GÖRÜLMEDİĞİ, İPTALİ HK.

(4)
Sağlıklı beslenme, ilk önce mutfakta başlar.Bizler de mutfaklarımızda sağlıklı gıdaları kullanmak istiyoruz.
Gelişen toplumlarda toplumun gıda ihtiyacının doğal yollardan karşılanması için tarım desteklenmelidir,aksi takdirde sağlıklı bir toplumun yetişmesi mümkün olmaz.
KAYNAKLAR

  1. http://www.saglikekibi.com/can/saglik-haber  
  2. http://www.haber365.com/Haber/Nisasta_Bazli_Urunlerde_Uyari_Olsun/  
  3. http://www.bayathaber.com
  4. http://www.danistay.gov.tr

Saygılarımla
Ramazan KIR
Executive Chef

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s