EĞİTİM ŞART !

 

YÖNETİCİ OLMAK ÖĞRENMENİN BİTTİĞİ ÖĞRETMENİN BAŞLADIĞI YERDİR.

(Yayın Tarihi: 13,05,2012)

Turizmde kaliteli personel eksiği kadar kaliteli yönetici eksiği vardır.

Bunun başlıca nedenlerinden biri yöneticiler kendini iyi yetiştirmeden yönetime talip olmasıdır veya yönetici olmasıdır.

Bir yönetici olarak öz eleştiri yapmamız gerekmektedir.

Bir yönetici adayı kendini iyi yetiştirmesi gerekmektedir. kendini iyi yetiştirmeyen yönetici olduktan sonra artıköğrenendeğil öğretendurumuna geçtiği içino zamanakadarne öğrendiyseonu biliyordaha sonraöğrenmedurumuçok zor oluyorçünkü öğreten durumuna geçtiği içinbunun için profesyonel işletmelerdurumunfarkına vardığı içinyöneticilerinineğitim seviyesiniyükseltmek içinprofesyonelkuruluşlardan( Yönetim berilerini geliştirilmesi eğitimi)aldırmaktadır.

Bu konuda turizm bakanlığının da Araştırma ve eğitim genel müdürlüğü Tarafındanistek üzerineotellerdeeğitim vermektedirbuçok yararlıeğitimlerdirbu konularda çok deneyimliuzman personeli bulunmaktadır.bakanlığınböyle değerli hizmetleri için teşekkür etmek lazım

KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI

Araştırma ve eğitim genel müdürlüğününsektöre verdiği eğitimler

a: Yöneticilerin eğitici olarak yetiştirme kursu

b:Kişisel gelişimsemineri

c:Yiyecek yönetimi(Mutfak) Bölümü iş başı eğitimi

d: Yiyecek – içecek servis kursu

e:Kat hizmetlerikursu

f:Önbüro eğitimi

Eğitim deinsanlar gibigelişenve devamlı kendini yenileyen birsistemdiryapılan hizmetingelişmesine görekendini yenilemektedir.öğrenecek olaninsanlaraulaştı mı görevini yapmış oluyorturizmmesleğiher zamaninsanahizmet olduğu içinistek ve talepleregöredeğişmektedirbunun en açık örneğiturizm dehizmetörnekleri( odakahvaltı- yarım pansiyon.Tam pansiyon-Her şey dahil- ultra vbdiyeçeşitlilik artmaktadır .

Yukarıda belirttiğim turizmhizmetbölümlerindehepsinin ayrı eğitim alması gerekirgörünüştehepsi bir gibigörüne biliramabiralakartrestorantayemek yiyenmisafirehizmet eden personelleher şey dahildeçalışan personelaynı göreviyapma şansı yokturçünküher şey dahildeçalışanvebu sistemde yetişen personelinnasılalakartbir restoranta hizmet verecektabi bu bir örnekbunudaha çeşitlendirebiliriz.Her şey dahil sistemde yetişen birpersonelindiyer hizmetleridoğru yapa bilmesi içineğitim alması gerekmektedir .Bu açığı ancakeğitim alarak kapatılabilir.

BU EĞİTİMLER NASIL ALINACAK?

Kıyıotellerin%90ıkışınkapalıveeğitimiçinmüsaitotel işletmeleri vedevlet desteği ileeğitim yapılabilirhem otellereğitimli personelekavuşurhem debu turizme hizmet kalitesi olarakgeri döner. Turizm çabuk gelişen bir dumansız sanayidir ama aynı orantıda yetişmiş elaman yetişmemektedir çünkü ALTI AYDA 1000 KİŞİLİK BİR OTEL YAPABİLİRSİN İHTİYAÇ OLAN 3/1 PERSONEL 300 KİŞİYİ ALTI AYDA YETİŞTİRMEK İMKÂNI VARMIDIR? Tabi yoktur ama 6 ayda personele eğitim verilip daha deneyimli bir personelle işe başlamış olursun bu ancak devlet ve işletme arasında yapılan bir anlaşma ile olabilir böylece TURİZMDE KAZANILAN TURİZME DÖNE BİLİR.Hizmet kalitesini artırırülkemizindövizihtiyacının%90turizm gelirleriileülkemizegirmektediramane yazık kibilinçli bir turizmkalkınma planı yokturbu1980 yılından beribirkalkınma planı veiktidarlar tarafındanuygulanan birplanımız olsaydı bu gün 20 €oda satmak zorundakalmazdık.

İyi yöneticiler yetiştirdikleri elamanlarla ölçülür

Saygılarımla

Ramazan KIR

Executive Chef

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s