GDO  ve  NBŞ    İLE BERABER  YAŞAMAK !

       GDO  ve  NBŞ    İLE BERABER  YAŞAMAK !

(Yayın Tarihi: 30,04,2013)

 

 

    GDO :(Genetiği Değiştirilmiş Gıdalar)

     NBŞ :(Mısırdan Elde Edilen Şeker )

 

  Ülkenin üreten kesimi ile tüketen kesimi arasında denge bozulduğu zaman veya devletin üreten çiftçiye gerekli desteği vermediği zaman Toplum olarak GDO ve NŞB ürünlerini tüketmek normal hale gelmektedir. Bu ürünlerin takibi ve gerekli yasal önlemleri almayanlarda ve alanlarda aynı (GDO VE  NBŞ) ürünlerden yemektedir   yani  hepimiz  aynı gemideyiz   görevimiz ne olursa  olsun.

Bu konuda  daha  önce   yazılar yazdım  ama  düşündüm de  artık  toplum yavaş yavaş  genetiği  değiştirilmiş  gıdalarla  yaşamaya  alışıyor  çünkü  çözüm  olarak sadece  medya yetkili  kişiler toplumun duymak istedikleri  şeyleri söylüyor   ve  rahatlıyor, tamam artık önlem alınıyor diyorsunuz  rahatlıyorsunuz  ama olayın  takibi konusunda  yetkililer tarafından bilgilendirme yok.

Diyeceksiniz ki  “Usta   burada  siyaset yapma” ama  gerçek  olan bir şey var  siyaset toplumda bir yaşam biçimidir, topluma da ona göre yansır  iyi  tarafıyla veya kötü tarafıyla

 

Biz aşçılar olarak  kullanmış olduğumuz gıdaları  sadece  mutfakta  en az 600  çeşittir .

Bu  gıdaların  tatlarını  ve kokularını  en iyi tanıyan  işi gereği aşçılardır.

Artık    bundan sonra   insan  vücudunun GDO  VE  NBŞ  ürünlerine nasıl uyum sağlıya bilir diye  araştırmalar  olacaktır  herhalde.

Ülkemiz  kendi ürettikleri gıdalarla  kendine bakan bir  ülke  düzeyindeydi  ama şimdi  ne halde 

( ithal şeker, ithal pirinç, ithal canlı hayvan, ithal et …v.b)

 Bu şu  demek  dışarıdan gelen  tüm  gıdalar    bu gün    GDO  ve NBŞ  Sorunları  yaşadığımız  gıdalardır

 Eskiden tarım  ülkesi olan ülkemiz  neden bu hallere düştü?

 

ŞEKER: En sağlıklı şeker,  pancar  şekeri  ama  maliyeti yüksek  buna ne gerek  devlet desteği ve teşvik gerek   toplum  sağlıklı şeker yesin  yoksa   ithal  şeker kamışına  mahkum oluyoruz  NBŞ  olarak.

 

   PİRİNÇ:Son  günlerde  GDO  lu pirinç le ilgili  haberleri okuyoruz.  Amerika’dan  gelen  GDO pirinçlere  mahkum oluyoruz  sonra   ABD nin  deney tarlalarından çıkan ve daha sonra  alman  ilaç firmasına satılan deney tarlalarından çıkan  GDO pirinçlere mahkum oluyoruz . Tarım bakanının  açıklamasına göre  pirinç üretimimiz yıllık 550.bin ton  ülkenin ihtiyacı’da  bu kadar  (kaynak: http://www.haberler.com/bakan-eker-in-gdo-aciklamasi-4532531-haberi/)

Bugün  Türkiyede  turizmin   yıllık   giriş kişi sayısı 36  milyon turist (2012)   bunun  yıllık pirinç  tüketimi en az   1 milyon 240  ton  yani   pirinç üretimimizin  2 katını misafir sayımız yiyor.Burada  olayın  ciddiyeti   ortaya çıkmaktır   kontrol kontrol .

   Ülkemizin   ihtiyacı olan ( Şeker Pancarı, Pirinç, Canlı Hayvan ve Et ) Ana gıda maddelerinin  devletimiz   tarafından  desteklenip   korunması gerekir. Bu gün Avrupa ülkeleri kendi ülkelerine    giren  gıdalara  sıkı denetim  koyuyor ve  ayrıca kendi çiftçisini  korumak için çiftçinin  üretmiş olduğu    tarımsal gıdaların  ülke dışından alımına kota  koyuyor . Bizim  ülkemizde  üretilen  gıdalar bazen  yurt dışından  geri dönüyor  içinde  sağlığa uygun olmayan  maddeler var diye.  Örnek geçen sene  Rusya ile domates  ihracatı konusunda  yasadık.     

  Ülke  olarak genç nesillerimizin   genetiği  değiştirilmiş   gıdalar  ve   mısırdan  elde edilen şeker  ürünleri yedirerek    sağlıklı   genç nesil yetiştiremeyeceğimiz   bir  gerçektir  aslında kanunlar  çerçevesinde   böyle bir sistem var ama  uygulamada  sorunlar olduğu  gerçek .

Ülkemizde en büyük sıkıntılardan  biri  uzun vadeli  gıda  ihtiyaç politikası  olmamasıdır   en az  gelecek 10 yıl   ülkemizin   gıda ihtiyacına göre   yatırım ve  çiftci’ye destek  politikası  olması gerekmektedir.   

 Ülkemizde  hangi  siyasi parti  iktidar olursa olsun  ama  hiç  bir parti diğer  partinin  politikasını  desteklemiyor. Böylece  sistem  bozulup gidiyor .

 

 Bir  vatandaş olarak   siyasi  iktidarların  topluma  hizmet  için geldiğini   anlamak  ve  yaptığı  hizmetleri  denetlemeyi  öğrenirsek  o zaman  vatandaş oluruz .

 

  İmparatorluk zamanlarında  ülkeler  arasında  savaşlar halktan  uzak  ovalarda  veya meydanlarda    ordular  arasında  olurdu,  yenilen  ordunun ülkesi  yenen  ordunun  ülkesine  vergi  ödemek  zorunda  kalır ve ülkenin  yönetimini ele  geçirirdi. Şimdi  dünya  global  olduğu için  artık savaşlar daha az  oluyor şimdi  savaşlar  gıdalar üzerinden  oluyor üçüncü  dünya   ülkeleri  diğer ülkelerin  deney tahtası  oluyor .    

2×2= 4   olmuyor  o yüzden artık  çarpana  bakmak lazım 

Sağlıklı bir yaşam dilerim.

Saygılarımla

Ramazan KIR

Executive Chef

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s