KAFASI VARMIYDI?

Kafası Varmıydı?

(Yayın Tarihi: 12,11,2013)

 

                Zamanında köyün birinde değirmenin taşı kırılmış ve köylü değirmeme taş bulmak için köye en yakın olan dağa  değirmen taşı aramaya  çıkmışlar   ararken  dağın  yamacında  değirmen taşı olacak  taşı bulmuşlar  fakat  taş büyük bir kaya parçası   olduğu için     değirmen taşı olacak  kadar bölümünü  kesip    köye götürmeleri gerekiyormuş, değirmen taşı olacak kadarını keserler ama  taşı aşağı indirmek  sorun olmuş  sonunda biri demişki  siz  aşağı  yuvarlayın ben   yakalayayım der.  Köylü  öğle şey olmaz  der  ama  bu köylüyü bir türlü inandıramazlar ve  sonunda  karar  veririler  ve  taşı  aşağı doğru yuvalarlar ve  taş aşağı  doğru iner aşağıda bulunan köylü taşın önüne geçer taşı durdurmaya kalkar ama  taş  köylünün  kafasını kopartır yukarıda bulunan  köylüler   aşağıya iner  ve  bakarlar ki taşı  durdurmak isteyen köylünün  kafası yok  ve  kendi aralarında  konuşurlar  bunun kafası varmıydı diye oradan biri derki  ben onu dün  gördüm kafası vardı  ayran içiyordu  hatta bıyıkları ayran olmuştu der  diğer biride  derki ben de  gördüm konuştuk  kafası  vardı  der  sonunda  biri  çıkar  bunun  kafası olsa kayanın önüne geçmezdi der.

Bazen büyük sorunları çözerken sorunun muhatabı kişilerle danışıp ona göre çözmek lazım kayanın altında kalmamak lazım.

TEK SES

İnsan oğlu doğuşundan itibaren hayat ta var olma mücadelesi vermektedir. Bu yaşam mücadelesidir    demokrasi  ile yönetilen toplumlarda      yönetici  seçimlerimde  her zaman söz  sahibi  olmaktadır  fakat  yönetici seçildikten sonra  artık  yeni seçime kadar  tek ses  olarak  yönetmek ister.

Tek ses  olmak için  çok ses destek vermiştir artık   o tek sestir  ama  sorun burada başlar  kendisine  destek veren  çok sesin  tek sesimi olacak  yoksa  kendisinin mi tek sesi olacak ?

 Tek ses iki tarafı keskin bıçak gibidir doğru kullanmazsan kendi sesini keser bunun tarihte örnekleri vardır  .

Tek ses olup çok sesin sesini dinleyende vardır bunun da tarihte örnekleri vardır.

Burada herkes işine gelen sesi kabullenmekte serbesttir.

 

TOPLUMA  KATKI

Meslek hayatımda hep şuna inandım: Toplumda her birey topluma karşı sorumluluk duygusu olmadır bu da şu demektir birey her yaşta yaşamış olduğu toplumdan örnek vermek gerekirse

A:  Bir öğrenci trafik lambası yeşil yandığında yanında bulunan bir yaşlıya yardım etmesi.

B: Orta yaşlı birinin genç bir çocuğa herhangi bir konuda şunları yaparken dikkat demesi.

C : Bir yazarın  bir konuda  düşüncelerini  anlatan bir yazı yazması  ve  bir birey olarak topluma katkıda  bulunması.

D: Meslek sahibi bir ustanın çırağına iş öğretirken onun yanında kişilik gelişiminde faydası olacak bilgileri paylaşması usta olunca bu özelliklerin olmasa sadece meslek yeterli gelemesin demesi.  

Bu gün  toplumda toplumla iletişim  kuran  iletişim ağları   ( gazeteler, internet siteleri  facebook vs. ) burada çıkan haberler  ve yazılan yorumlar ve  kişisel  internet siteleri. Mesleki  internet siteleri  sonuçta  hepsi  toplum tarafından kullanılan   ve  topluma katkı  veren iletişim araçlarından bazılarıdır   iyi  amaçla  kullanılan  iyi  kötü amaçla  kullanılan  toplum tarafında dışlanan veya  suç kapsamına girenlerin  kapatılması gibi.

Toplumda bir birey olarak söz sahibi olmak istiyorsak bu imkânları kullanmalıyız ve birey olarak topluma katkımız olsun yoksa fikrim yok diyenler fikrim var diyenler tarafından yönlendirilmesi doğal hale gelmektedir.

Toplumda yaşam bicimi o toplumun siyaset biçimini göstermektedir.  

Siyasetçi her zaman siyaset yaparken toplumun bilmediği veya sahip olmadığı bir yaşam biçimi ona sunacağını söyleyerek oy ister tabi bunu toplumun her katmanına göre eğitim kapasitesine göre. Meslek guruplarına göre siyaset geliştirir siyasetçiyi en iyi çalıştırma yöntemi eğitim seciyesi yüksek olan toplumlarda daha çok çalışırlar yoksa gazel dinlersiniz.

Sigara paketi içi

Zamanın birinde siyasetci cinin biri bir köy kahvesine gitmiş köylülerin sorunlarını dinlerken cebinden sigara paketini çıkartıp içini boşaltmış ve köylünün sorunlarını buraya not almaya başlamış o sırada köylünün biri ayağa kalkıp Bey Efendi bir şey söylemek istiyorum der siyasetçi tabi buyur der o kâğıda sorunlarımız yazmayın der adam sorar neden yazmayayım der köylü efendim tüm gelen siyasetçiler o kâğıda yazdı daha sonra köy çıkışında derede bulduk kağıtları der.

 

Ağa &Fare

Köyün birinde ağa kahvede otururken biraz uyuklayınca bıyığın üzeriden bir fındık faresi geçer, Ağa bunu fark eder ama fare kahvenin duvarları arasına girmiştir fakat ağa köylünün karşısında bu duruma düştüğüne çok kızar. Kahvenin duvarını yıkar fareyi bulup öldürür köylü ağaya sorsa ağa o küçük bir fare sen neden onu öldürdün der ağa derki bende biliyorum küçük bir fare ama alışkanlık haline getirmesin diye öldürdüm der.

 

 

 

 

 

Saygılarımla

Ramazan KIR

Executive Chef

 

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s