TURİZM. DE SMALL (KÜÇÜK)

TURİZM. DE SMALL (KÜÇÜK)

                        (Yayın Tarihi: 19,08,2014)

 

 

Eskiden 1990 yıllarında uluslararası bir otelde çalıştığımda bize eğitim veren hoca bir kelime kullanmıştı ve çok hoşuma gitmişti. Mesleğimiz açısından  çok katkıda bulunmuştu .Yanılmıyorsam büyük başarılar küçük (smaal) detayda gizlidir demişti. Yöneticinin özelliklerinden bir tanesinde bir konu hakkında karar verirken konunun bir düzünü bir de tersini düşünmek lazım   

 

 Yönetici olarak küçük (smaal) detaylarda konuyu sıkıştırmakta başarının temeli boza biliyor. Başımdan geçen çok eski bir anımı paylaşmak istiyorum. Beş yıldızlı bir otel açılışı yapmıştık ,gayet başarılı bir açılış oldu işler yolunda giderken idareyle yönetim arasında bir sorun ortaya çıktı. Genel müdür işten ayrıldı ve onun yerine bakan genel müdür yardımcısına genel müdürlük verilmedi. İşletme yeni bir genel müdür işe aldı , genel müdür yardımcısı bana yeni genel müdür hakkında görüşlerimi sordu ve bende kendisine şöyle söyledim : “ Bir otelin yönetim şekli genel müdürün ehliyet derecesini gösterir yani

A sınıfı bisiklet gibi kullanır sadece kendi görünür

B sınıfı olan arkada dört kişiyle yönetir

C sınıfı olanın yolcu sayısı biraz daha artar

 E sınıfı olana aynadan baktı yolcu durumuna göre kullanır

 

İşin özü bu birde yöneticilerin en büyük düşmanı egoizmin esiri olmaları her şeyi kendi düşüncesine göre ayarlamak misafir böyle düşünür diye kendi isteklerini yaptırmak için kullanır . Bu tipler turizmin (SMAAL ) küçük olanlar turizme hizmetten çok zarar veren yöneticiler onun için yazımın başında da belirttiğim gibi   (SMAAL) küçük detaylar sistemi zorlar tersten bakarsan da küçük detaylar sorunların çözümünde olabilir.

 

Burada amaç yöneticileri eleştirmek değil yöneticilerin öz eleştiri yapmamalarıdır. Yöneticiler öz eleştiri yapmadığı için SMAAL (Küçükleşiyoruz )

 

Güzel bir örnek

 

Bir gün  iş  görüşmesi için   çağırdılar  bende gittim.  Baya  uzak bir şehre  isim vermeyim   hoş olmaz   genel  müdür bu işim dua yelenlerinden   hoş beş yaptıktan sonra iş   görüşmesine  başladık . Müdür  bey  konuşmaya başladı   aşağı yukarı  bir 45 dakikadan fazla konuştu .  Konun içeriyi  şunu  şöyle yapağım  bunu böyle yapacağım   gerçekten  beni çok etkiledi ve  onun her konuşmasından  kendime pay çıkardım ve  kendimi kıyasladım  . Düşündüm konuştuklarının  % 30   benim yapabileceğim şeylerdi ,  geri kalan  % 70 de  alınacak olan  malzemelerle ilgiliydi .Müdür beyin konuşması bitti ve  ben söz aldım .

 

Kendisine  düşüncelerinin çok güzel şeyler olduğunu  ve  taktir ettiğimi  söyledim  ama  bir şey sormak istiyorum müsaadeniz ile dedim  tabi  buyur  usta dedi  bende  bu  düşüncelerinizi gerçekleştirmek için ne kadar  mali bütçe ayırdığını söyledim ,  o da bana   hayır bütçe falan ayırmadım dedi .Bende  kendine bir örnek verdim ve  bakın dedim  turizmim  % 90 ı hayal  dedim  nasıl yani dedi ,  bakın   ben size  iş görüşmesi için geldim  ben çalışana kadar size anlattığım her şey hayal  ne zaman  iş yapmaya başladım o zaman   hayal gerçekleşir . Onun için anlatılanla  yapılan arasındaki  fark hayaldir . Yapılınca gerçek olur    turizm artık   altın çağını kapatmak üzere sadece  yanlış turizm  politikaları yüzünden (smaal) küçüklüyoruz ve bol bol hamballık yapıyoruz. Tek kazanan  misafir oluyor  görünüşte  yoksa odamı  smaal (Küçük).

 

 

Bazen  küçük detayalar  büyük sorunları çözer  

Bazen küçük detaylar  büyük sorunlar çıkarır

 

 

  Saygılarımla

    Ramazan KIR

    Executive Chef

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s